Savior TS-S120 120 Watt Katlanabilir Güneş Paneli

TS-S120 120 Watt Katlanabilir Güneş Paneli  


ÜRÜN DANIŞMA HATTI : 0 530 513 08 19

Satın almış bulunduğunuz katlanabilir güneş paneli düzenli elektrik enerjisi şebekesine erişimin mümkün olmadığı hallerde, elektrik depolama ünitelerine (akü, pil vs) ya da kendiliğinden enerji depolama düzeneği olan cihazlara (diz üstü bilgisayar, portatif aydınlatma ve iletişim cihazları vs)  güneş ışığından enerji sağlamaya yöneliktir.  
Doldurmayı /çalıştırmayı amaçladığınız cihaza uygun bir şarj kontrol cihazı gerekebilir.  Bağlantıyı yapmadan önce bunu sorgulayınız ve uygun kontrol cihazını edininiz. 
Aküleri şarj ederken aşırı şarj ve deşarjı önlemek amacıyla ekteki dokümanda görülen şarj kontrol cihazlarından birini kullanmanız tavsiye edilir.  
Panelin Vmp’si 18V olduğundan, bu değerden daha düşük gerilimdeki akü(ler)i doğrudan şarja bağlayabilirsiniz. 
Aküleriniz 24V ise 2 paneli seri olarak bağlamalısınız,  
Akülerinizin gerilim değerine uygun bir kontrol cihazı seçtiğinize emin olunuz. 
Aldığınız panelin pik gücü 120 watt olduğundan ideal koşullarda (güneşli ve ışınların panele dik geldiği bir durumda ve maksimum güç noktası geriliminde) 120 watt gücünde bir panelin 12V 100A bir aküyü 10 saatte tamamen doldurması beklenir.  İdeal koşulların korunmasındaki zorluk ve MPPT’siz koşullarda bu sürenin iki katını hesaba katmak pratikte doğru olur.  Doldurulmak istenen akünün amper kapasitesi yüksek ise doldurma süresi orantılı olarak uzayacak, azaldıkça da bu süre kısalacaktır. 
Birden fazla akünün aynı anda doldurulacağı durumlarda aküleri paralellemelisiniz (artı kutuplar  ve eksi kutuplar kendi aralarında birleştirilmeli) 
Toplam çıkış amper gücü çok yüksek ise (500 amperi aştığı durumlarda) aküleri guruplayıp ayrı ayrı guruplar halinde doldurmanız gerekir, aksi taktirde panelin sağlayacağı enerji miktarı aküleri doldurmak için yeterli olmayacaktır. Böyle durumlarda birden fazla güneş paneli kullanıp tek bir regülatör üzerinden dolguyu gerçekleştirecekseniz panellerin bağlantılarını  paralellemeniz gerekir.  
Akü guruplarını farklı panellerden ayrı ayrı doldurmanız da mümkündür ama bu durumda her ayrı panel /akü gurubu için bir regülatör kullanmanız gerekir. 
Panelinizden en yüksek verimi almak için panelin tamamının sürekli güneş ışığı almasını sağlayınız ve mümkün olduğunca güneş ışınlarının panele dik ulaşmasını gözetiniz.  
Doldurma işini gerektiğinde kesip sonra tekrar devam edebilirsiniz. 

 

 


Sepetinizde ürün bulunmamaktadır